Kosmetyki naturalne

Technologia idzie na przód, a wraz z nią rozwija się przemysł. Wlicza się w to także produkcja kosmetyków, do których, niestety, dodawane jest coraz więcej chemii niż zdrowych składników. To właśnie przez to w dzisiejszych czasach tak bardzo zaczęło cenić się produkty naturalne, stworzone bez użycia substancji chemicznych.

Kosmetyki naturalne

Kosmetykami naturalnymi mają prawo nazywać się te, do których powstania użyto składników naturalnych to znaczy takich występujących w przyrodzie. Chodzi tu o rośliny (głównie zioła), minerały, a czasem nawet produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli nie została wyrządzona żadna krzywda zwierzętom, wtedy śmiało można z nich korzystać. Istnieje wyjątek dotyczący używania substancji nienaturalnych w kosmetykach naturalnych. Odnosi się on do składników, których w żaden sposób nie da się wyprodukować używając surowców pierwotnie występujących w naturze (na przykład kwas salicylowy czy alkohol benzylowy).

Składniki niepożądane

W kosmetykach określanych mianem naturalnych, pod żadnym pozorem nie mogą pojawić się składniki szkodliwe czy powstałe sztucznie. Mowa tu o substancjach ropopochodnych, silikonach, parabenach, barwnikach syntetycznych i innych. Ponadto niepożądane są także produkty pochodzenia zwierzęcego uzyskane z martwych zwierząt i/lub żywych jeśli wykonywana czynność jest dla nich w jakikolwiek sposób szkodliwa.

Zioła

Kosmetyki naturalne mogą być robione przez duże przedsiębiorstwa chociaż częściej zajmują się tym małe rodzinne firmy. Można być bardziej pewnym, że produkty jakie tworzą są bardziej naturalne chociażby ze względu na bezpośrednie podejście do nich. Najczęściej używanym składnikiem w kosmetykach naturalnych są zioła. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu były one już stosowane w przeszłości na liczne problemy zdrowotne, wewnętrzne jak i zewnętrzne. Biorąc przykład z przodków, powrót do korzeni (dosłownie i w przenośni) może ułatwić ludzkie życie i sprawić, że będzie ono zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze. W końcu skoro pije się zioła na zdrowie, stosowanie ich na skórę może być tak samo korzystne.

Rodzaje kosmetyków naturalnych

Każdy kosmetyk stworzony jest do oddzielnego stosowania. Występują kremy do rąk, twarzy, całego ciała. Skład kosmetyków naturalnych może zostać specjalnie opracowany na problem jakiemu ma zaradzić. Na przykład kremy do twarzy na problemy z cerą mogą zawierać korę wierzby (na trądzik) lub kwiat lipy (skóra sucha). Kremy do rąk – napar z nasion babki płesznika, balsam do ust – lipa, rumianek i dziewanna. Produktów jest jeszcze więcej, a wymieniać można by je w nieskończoność.

W zasadzie wszystkie kosmetyki mogą stać się naturalne. Ważne są tylko chęci producentów do ich tworzenia oraz odbiorcy zdecydowani na powrót do natury.