Chmiel

Chmiel

INCI:Humulus Lupulus

Typowo męska roślinka, w medycynie ludowej odwar z szyszek chmielu stosowny był do nacierania skóry głowy w postaci odwaru z szyszek (także wyrabiano maść – często na maśle) jako środka przeciw łupieżowi, łysieniu i przy wypadaniu włosów. Posiada właściwości przeciwandrogenowe, zatem warto go stosować przy łysieniu androgenowym. Działa on również przeciwłojotokowo, a to właśnie – łojotok, jest jedną z przyczyn wypadania włosów. Ekstrakt z tej rośliny łagodzi również podrażnienia, zaczerwienienia, łuszczenie i swędzenie. Odżywia cebulki włosów. Nadaje włosom puszystości i połysku.
Najcenniejsze są szyszki chmielowe pełne lupuliny, czyli żółtego proszku. Składnikami czynnymi są: 1-3% , garbniki, żywica, mircenol, humulon; lupulon, chinony, asparagina, cholina, flawonoidy (kwercetyna) i przed wszystkim olejek eteryczny, w którym znaleziono ponad 100 składników.
Szyszki chmielu maja działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Substancje w nim zawarte świetnie się rozprawiają z bakteriami odpowiedzialnymi np. za trądzik.

Zobacz pozostałe składniki